Čo znamenajú pojmy keramika, kamenina, porcelán? Aký je medzi nimi rozdiel?
Keramika
Slovo "keramika" pochádza z gréckeho slova κεραμικός (keramikos) - "z hrnčiarstva" alebo "pre hrnčiarstvo" a z κέραμος (keramos) - "hrnčiarska hlina, dlaždica, keramika".
Keramika je bežný názov pre celú radu materiálov vyrobených prevažne z ílovitej hliny, ktorá je tvarovaná a následne vytvrdená teplom. Tieto výrobky sa v počiatkoch vyrábali ručným lepením, neskôr na hrnčiarskom kruhu. Následne sa sušili alebo vypaľovali v ohni, a to už od čias neolitu. Druhy keramiky sa od seba odlišujú zložením, teplotou výpalu a taktiež technikou spracovania.
Keramika v súčasnosti zahŕňa domáce, priemyselné a stavebné výrobky, ako aj širokú škálu materiálov vyvinutých na použitie v pokročilom keramickom inžinierstve, napríklad v polovodičoch. V domácnosti a v našom prípade v jedálni sa najčastejšie stretávame s výrobkami z kameniny a porcelánu.
Kamenina
Kamenina je druh neporézneho keramického materiálu vyrobeného z kameninovej hliny, ktorá bola vypálená pri teplote 1 200 – 1 300 °C. Kamenina má často hrubšiu štruktúru ako porcelán. Relatívne vysoká teplota výpalu a zmes hliny so sklovitými keramickými materiálmi prispievajú k tomu, že kamenina je mimoriadne odolná, robustná a vhodná voľba pre Vaše jedálne ako aj reštaurácie. Hodí sa do minimalistických, industriálnych, moderných interiérov a vďaka svojmu prírodnému vzľadu sa bude dobre vynímať aj vo vidieckych, prírodných, wabi-sabi, aj stredomorských interiéroch.
Väčšina kvalitného kameninového riadu je veľmi všestranne použiteľná a ľahko sa udržiava. Môže sa používať v mikrovlnnej rúre, umývačke riadu (pri nižších teplotách s použitím tekutých čiastiacich prostriedkov), v rúre a mrazničke. Nemala by však byť vystavená náhlym alebo extrémnym teplotným zmenám.
Porcelán
Porcelán sa pomaly vyvíjal v Číne a používať sa začal niekedy pred približne 2 000 až 1 200 rokmi, potom sa pomaly rozšíril do ďalších krajín východnej Ázie, následne do Európy a nakoniec do zvyšku sveta.
Porcelán je keramický materiál vyrábaný zahrievaním látok, spravidla vrátane materiálov ako je kaolinit, v peci pri teplotách až do 1 400 °C.
Pevnosť a priesvitnosť porcelánu v porovnaní s inými druhmi keramiky vzniká najmä sklovatením a tvorbou minerálu mullitu v telese pri týchto vysokých teplotách. Hoci sa definície líšia, porcelán možno rozdeliť do troch hlavných kategórií: tvrdý, mäkký a kostný porcelán. Kategória, do ktorej predmet patrí, závisí od zloženia pasty použitej na výrobu tela porcelánového predmetu a od podmienok výpalu.
Medzi vlastnosti spojené s porcelánom patrí nízka priepustnosť a pružnosť; značná pevnosť, tvrdosť, belosť, priesvitnosť a rezonancia a vysoká odolnosť voči korozívnym chemikáliám.
Porcelán sa hodí do klasických, moderných a glamour interiérov a všade tam, kde chceme naším stolovaním podtrhnúť jemnosť a eleganciu.
Rovnako ako naše renomované kameninové série je aj porcelán fantasticky odolný a praktický, ale rovnako ako všetky krásne veci potrebuje trochu starostlivosti. Hoci sú naše výrobky z porcelánovej rady vhodné do umývačky riadu, neustále umývanie v umývačke riadu môže časom spôsobiť zmenu farby, preto odporúčame používať nízke teploty a tekuté umývacie prostriedky. Náš porcelánový sortiment je vhodný aj do mikrovlnnej rúry a mrazničky, ale majte na pamäti, že akákoľvek keramika môže pri náhlych teplotných zmenách popraskať, preto tam, kde je to možné, zvyšujte alebo znižujte teplotu pomaly, aby ste sa vyhli takýmto prasklinám.
V našom e-shope nájdete výrobky z porcelánu aj kameniny. Veríme, že každý si v našom sortimente nájde tú "svoju" jedálenskú súpravu. A ak sa rozhodnúť neviete, sme tu pre Vás a radi Vám s výberom pomôžeme.
Eva a Andrew